Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Куди поїхати цього літа: Кирилівка і острів Бірючий

Куди поїхати цього літа: Кирилівка і острів Бірючий

Blog thumbnail

З настанням літа відразу виникає питання, яке ж місце вибрати для пляжного відпочинку? Якщо ви шукайте відповідне місце на території України, відвідайте смт Кирилівка — відомий курорт на березі Азовського моря. Дістатися из Днепра в Кирилловку можна дуже швидко автобусами компанії vezem-v-leto

Курорт Кирилівка почав розвиватися з 1920-х років, після того як лікарі і вчені Запорізької області виявили цілющі властивості грязей Утлюкського і Молочного лиманів. Тоді чинне керівництво Радянського Союзу прийняло рішення про відкриття лікарні та будівництві санаторію. Сьогодні для пляжного відпочинку сюди приїжджають туристи з усієї України.

Весь курорт складається з селища з однойменною назвою і двох піщаних кіс — Федотової і Пересип, на яких розташувалися численні бази відпочинку, санаторії та дитячі табори. Звичайно, вам можуть запропонувати зупинитися в приватному секторі на території самого селища, але звідти до моря доведеться довго йти пішки. Та й умови проживання «у приватників» часто бувають сумнівними.

Ми вважаємо за краще відпочивати на Федотової косі — найдовшою піщаній косі в Азовському морі (протяжність 45 км). З одного боку вона омивається морем, з іншого — Утлюкським лиманом.

Умовно всю косу можна розділити на 3 частини. Перша з них — активна і тусовочна. Тут розташований найбільший в Україні аквапарк «Острів скарбів», здатний вмістити більше 3000 відвідувачів. Крім різноманітних гірок в ньому є кілька кафе і велика аквазона для дітей. Після 22.00 на території аквапарку починає діяти нічний клуб.

Напроти нього знаходиться дельфінарій «Оскар», який також отримав статус «найбільшого» в нашій країні. Тричі в день своїми трюками глядачів радують дельфіни-телезірки

А по сусідству прилаштувалася «Кирилівська Січ», в якій кожен відвідувач занурюється в атмосферу справжньої козацької життя. Вечорами тут проходять кінноспортивні уявлення, битви на різних видах зброї, навчання гопаку. Любителі «гострих відчуттів» можуть покататися на коні і позмагатися у стрільбі з лука або перетягуванні каната. Крім того, на території Січі є екстрим-парк з підвісними драбинами і канатними доріжками.

Також в Кирилівці на початку коси розташувався лунапарк з колесом огляду, безліч кафе і два нічні клуби («Техас» і «Шторм»). Життя тут кипить і вирує цілодобово.

У 2016 році Федотова коса поповнилася пам’яткою, якою можуть позаздрити навіть великі українські міста. Світломузичний фонтан, що прикрашає одну з баз відпочинку, заворожує багатьох туристів і дарує їм естетичне задоволення.

У цьому сезоні здивувала поява в Кирилівці гідного більярдного клубу: сучасний інтер’єр, хороші ігрові столи і бармен в білій сорочці.

Друга частина Федотової коси більш спокійна, вона складається з вишикувалися в довгу шеренгу баз відпочинку і дитячих таборів. На відміну від багатьох морських курортів пляжний сезон тут триває всього лише з червня по вересень. За цей час Кирилівку встигають відвідати понад 2 мільйони осіб, тому бронювати місця краще заздалегідь. Ми зазвичай зупиняємося на затишній базі відпочинку «Ассоль».

Пляж навпроти бази чистий, піщаний, а вхід в море мілководна. До речі, Азовське море — найдрібніше море в світі, його глибина не перевищує 13,5 метрів. А ще воно менш солоне, ніж багато інших моря — можете сміливо пірнати з відкритими очима.

Всі пляжі в Кирилівці безкоштовні, шезлонги і парасольки можна орендувати тільки на деяких базах відпочинку. Але більшість туристів воліють лежати на м’якому, теплому пісочку під власним парасолькою. У той час як на загальному пляжі в центрі селища не проштовхнутися, на Федотової косі досить комфортно і відносно вільно.

І, звичайно, ще одна перевага Кирилівки — відсутність промислових підприємств, портів та інших факторів, що забруднюють повітря і море. Тому сюди так люблять приїжджати сім’ї з маленькими дітьми.

З активних пляжних розваг на узбережжі пропонують катання на водному мотоциклі, «банані», катамаранах, різноманітних надувних пристроях і польоти під парашутом.

Мало хто знає, що в Кирилівку з’їжджаються любителі кайт і віндсерфінгу. Школи навчання цього виду спорту починають діяти ще задовго до відкриття пляжного сезону, а знаходяться вони на березі Утлюкського лиману. Дрібний і теплий лиман відмінно підійде всім бажаючим підкорити воду і вітер.

На лимані є ще одне цікаве розвага — прогулянка на ретро-кораблику (теплоході) «Ластівка». Під час екскурсії теплохід робить 1 або кілька зупинок для купання, адже в деяких місцях глибина лиману досягає 5-7 метрів! Ще ви можете побачити пеліканів, позасмагати на шезлонгах на верхній палубі «Ластівки» або насолодитися прекрасним заходом.

І, нарешті, найвіддаленіша частина Федотової коси плавно переходить в острів Бірючий — заповідну мальовничу зону. Проїзд сюди обмежений і охороняється спеціальними службами, але за окрему плату все-таки можна потрапити на безлюдну косу і навіть на кілька днів розбити тут намет. Чисті порожні пляжі і прекрасна природа однозначно припадуть до душі всім любителям спокійного відпочинку на узбережжі Азовського моря.

Багато років тому на території заповідника була тільки одна база «Золотий берег», віддалена на 10 км від загальної цивілізації. Вона славилася великим зоопарком (дикобрази, мавпи, страуси, лами, олені, лебеді), а всі туристи, заїжджаючи на Бирючий, виглядали горби місцевих верблюдів, обжівшіхся в азовських степах. На жаль, з часом зоопарк прийшов в занепад, а в заповідній зоні стали з’являтися приватні бази відпочинку.

Але головною визначною пам’яткою острова є Азово-Сиваський національний природний парк, створений в 1993 році за указом президента Леоніда Кучми. Це унікальне місце, куди потрібно спланувати екскурсію спеціально. При в’їзді в парк всі машини зустрічає місцевий єгер. Він збирає символічну плату з туристів і сідає в машину, яка очолює колону, і чітко вказує дорогу і дозволені місця для зупинки.

Перша спроба взяти під охорону держави цей мальовничий куточок природи була зроблена ще в 1927 році. Практично відразу почалися роботи по акліматизації оленів, завезених на острів із заповідника Асканія-Нова для експерименту. У ці ж роки на території Бірючого стали насаджувати ліси з метою збільшення корми для нових тварин.

Сьогодні в заповідній зоні можна побачити граціозних ланей, куланів, муфлонів, зайців, фазанів, коней. Вони вільно пересуваються по території заповідника, тому їхати на машині потрібно повільно і акуратно. Багатьох тварин тут розводять для подальшого переселення в заповідники і зоопарки України.

І навпаки, з метою оздоровлення в природних умовах деякі зоопарки відправляють своїх вихованців на Бирючий. Ми, наприклад, познайомилися тут з цирковим божевільним ослом, що впадає на машини.

Ще одне унікальне явище острова — прісна вода. Тут є прісні озера, до яких постійно вдаються тварини на водопій.

В кінці коси Бирючий острів піднімається білий маяк, що вказує дорогу морякам. Звідси всього близько 17 км до порту міста Генічеськ, з якого теж можна зробити морську екскурсію в заповідник. І хоча ця територія вже географічно належить Херсонській області, але фактично кращий заїзд на Бирючий залишається все-таки з материка (Запорізька область).

Недалеко від маяка є кілька житлових будинків. На початку ХХ століття в цьому місці було створено невелике рибальське поселення, яке назвали Бухтою. Після сильних повеней поселення було зруйновано, а його жителі евакуйовані. До сих пір під час сильних штормів вузькі ділянки острова піддаються затоплення, море сходиться з лиманом, тому в заповідній зоні проживають тільки єгері.

У них завжди можна купити парне козине молоко, свіжу рибу або смачний мед.

Завдяки приголомшливим природним ландшафтам Бирючий сміливо можна назвати «президентської державною дачею», яка у спадок переходила від генеральних секретарів Радянського Союзу до Президентам сучасної України. У 1963 році за наказом Микити Хрущова тут був побудований невеликий мисливський будиночок. Після Хрущова дачу на острові облюбував Леонід Кучма, при якому з’явилася простора двоповерхова резиденція з дерев’яною лазнею, а в районі пляжу — пост охорони.

Через президентські візитів і полювання екскурсії на Бирючий довгий час були заборонені. Зараз, заздалегідь домовившись, можна навіть залишитися на відпочинок в одному з гостьових будинків.

Власний пляж з ідеальним білим піском, пара шезлонгів під єдиним навісом, — що може бути краще ?!

І хоча Кирилівці ще далеко до морських курортів європейського рівня, але відпочинок тут все ж може бути досить насиченим і різноманітним. Подорожуйте, насолоджуйтесь життям і любите свою Батьківщину!

Leave a reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *